این نژاد شدیدا اهل خانه و محافظ است. آنها هم بهترین نژاد سگ برای زنان به شمار می‌روند، چون خیلی با دقت از صاحب خود مراقبت می‌کنند. کوموندورها به صاحبی جدی و سخت‌گیر نیاز دارند که اجازه ندهد آنها عنان اختیار را به‌دست بگیرند.

این سگ‌ها نسبتا کم انرژی هستند و کمترین نیاز را به تمرین و ورزش دارند. با وجود این، نیازهای مراقبت از موی آنها زیاد و خاص است. کوموندورها ذاتا نسبت به غریبه‌ها پرخاشگر و مشکوک هستند، بنابراین، برای آنکه خیلی زود احساس ترس و تهدید نکنند باید از همان اوایل آنها را اجتماعی کرد.

قد و وزن
جنس نر در این نژاد قدی در حدود 70 تا 75 سانتی و جنس ماده قدی حدود 65 تا 70 سانتی‌متر دارد. وزن در جنس نر 50 تا 60 و در جنس ماده 40 تا 50 کیلوگرم است

 

 

پوشش بدن و آراستن


کوموندور پوشش بدنی منحصر به فرد دارد. در زمان بچگی کوموندور موهایی مجعد و نرم دارد که با افزایش سن و رسیدن به بلوغ این موها بسیار بلند، ضخیم و زبر مثل یک طناب پشمی محکم می‌شوند و در واقع در این زمان است که آن‌ها با یک تی اشتباه گرفته می‌شوند.

موهای نژاد کوموندور نیاز زیادی به شانه کردن مداوم ندارد اما از وقتی که موهای نرم سگ به موهای ضخیم تبدیل می‌شوند باید مراقبت از موها را افزایش داد و دائما آن‌ها را شست و باید دقت کنید که همیشه موهای کوموندور باید خشک و تمیز باشد و هیچ‌گونه تغییر رنگی نداشته باشد.
موهای اطراف دهان باید کوتاه شود تا مشکلی برای غذا خوردن حیوان ایجاد نکند.
مراقبت از دندان‌ها بادو تا سه بار مسواک زدن در هفته باید انجام شود.