ماستیف تبتی یک سگ عظیم‌الجثه متعلق به فلات تبت است

در گذشته از این نژاد برای نگهداری ، شكار و گله استفاده شده است اما به عنوان یكی از خانواده های دیگر می توان استفاده كرد. شیر سگ لقبی است که به دلیل موهای زیاد او معروف است. این نژاد جزایر ترین سگ های دنیا در گذشته از این نژاد برای نگهداری ، شكار و گله استفاده نشده است اما به عنوان یكی از خانواده های دیگر توانایی استفاده كردن را دارد.  شیر سگ لقبی است که به دلیل موهای زیاد او معروف است.  این نژاد جز گران ترین سگ های  دنیا میباشد 

تاریخچه سگ نژاد ماستیف تبت

همان طور که از نام آن پیداست پیشینه این نژاد به کشور تبت برمیگرد

مشکلات ژنتیکی و تجهیزات پزشکی این نژاد باعث شده است که این نوع جانوری کمیاب باشد. پیشینه این نژاد را سگهای تبتی همانند ماستیف ها و مولوسراها تشکیل می دهند. منشا پیدایش ماستیف تبتی به 1100 سال پیش از میلاد مسیح بر روی من تبدیل شده است. این سگ جز گروه های مختلفی است که وجود دارد و از گذشته نیز برای نگهداری استفاده می شود. سنگاپنی از خانواده ، گله و ....

 در سال 1800 میلادی یک قلاده از این نژاد به ملکه ویکتوریای انگلستان پایان یافت و باعث شد این نژاد به اروپا راه حل شود.

ماستیف تبتی در سال 1970 میلادی از هندوستان ، نپال و افغانستان به ایالات متحده آمریکا برده شد. جالب است که اکنون این نژاد در تبت کمیاب است و در انگلستان و آمریکا جمعیت آن رو به رشد است. آنجمن ماستیف تبتی در آمریکا در سال 1974 شروع به فعالیت نمود و در سال 2006 برای اولین بار در کنل کلاب آمریکا برای ثبت ثبت شد 

:نیازهای آراستگی ماستیف تبتی

ماستیف تبتی ریزش موی کمی دارد و می تواند مانند سایر نژادها در برخی از مواقع دستیابی به تفاوت متفاوت باشد. زدن موهای او را یک بار تا سه بار در هفته برای حذف موهای مرده و یا تنظیم شده ضروری است. استحمام معمولاً ماهی یک بار نیاز است.

. مسواک زدن برای ماستیف تبتی دو یا سه بار در هفته توصیه می شود.

بررسی گوش سگ باید صورت هفتگی انجام شود و با مشاهده هر نوع نشانه ای از التهاب و عفونت و یا تجمع موم باید سریعتر شود تا رسیدگی شود. تمیز کردن گوشه داخلی چشم به صورت روزانه و با یک لیف حمام مرطوب برای حداقل رساندن عفونت های چشم ضروری است همچنین شما باید دهان و بینی و چشم او را به دقت نگاه کنید و اگر علایمی مانند زخم ، خارش ، علائم عفونت مثل قرمزی ، به دامپزشک مراجعه کنید


 

خصوصیات اخلاقی


این نژاد بسیار باهوش ، مستقل ، باوفا و وابسته به انسان است. ماستیف تبت با توجه به اندازه اش می توانم در آپارتمان هم نگهداری شود. این انژاد در داخل خانه سگی آرام باشد ، اما شما او را در خانه تنها می گذارید.

این نژاد به ورزش و فعالیت روزانه اختیاج دارد و اکر شما نمی توانید او را برای این کار همراه کنید ، ممکن است این نژاد برای شما مناسب نباشد.

پیاده روی های روزانه شما می تواند بهترین انتخاب را برای شما داشته باشد اما شما باید در هنگام پیاده روی و بیرون از منزل او را با قلعه کنترل کنید تا به غریبه ها آسیایی نرساند.

ماستیف تبتی باید از سنین پایین اجتماعی شود در غیر این صورت ممکن است نسبت به سگ های دیگر و غریبه ها حالت تهدید به خود بگیرد.

ماستیف تبتی با کودکان رابطه خوبی دارد و اگر آنها بزرگ شده باشند ، به خوبی با آنها رفتار می کنند. اما همین طور که ذکر شد این نژاد به دلیل ماهیت محافظی است که ممکن است به بچه های کوچک آسیب برساند ، اگر شما آنها را در خانه با فرزندان کوچک تنها اجازه دهید.

مهم است که شما وقتی یک توله سگ خرید می کنید ، آن را از یک پرورش دهنده اطمینان می دهید که گواهی عدم اطمینان از سلامتی برای والدین او را دارد ، خریداری کنید. قیمت سگ ماستیف تبلیغات بسته به اصیل بودن آن تا 1200 میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است! شما برای فهمیدن اصیل بودن نژاد خریداری شده است باید به متخصص مربوطه در دامپزشکی نشان دهید و با مشورت کنید.

شجاع ، نترس و آرام است. او به دنبال جلب رضایت صاحبش است.ماستیف تبتی یک سگ چوپان و نگهبانی ایده آل برای شما است. توانایی مقابله با حیوانات وحشی مانند گرگ ، پلنگ و ... را دارد.

صاحب ماستیف تبتی باید با اراده و با اعتماد به نفس باشد و نقش او را به عهده بگیرد که در غیر این صورت به سگی لجباز و تبدیل تهاجمی شودماستیف تبتی برای خانواده های مناسب تر است که کودکان کوچک در خانه به دلیل اینکه ممکن است در حین بازی به کودک شما صدمه بزند ناخواسته شود.

هم چنین اگر در خانه کودک دارید باید او را به طور صحیح آموزش دهید تا با توجه به اینکه شما باید آن را تحریک نکند و از دادگاه و فریاد در کنار او خودداری کنید.

شما باید همیشه هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال را کنترل کنید.

ماستیف تبتی نسبت به سگهای دیگر حالت تهاجمی ندارد ، ولی ممکن است گاهی اوقات نسبت به سگ های کوچکتر از خودش گارد شود ، اگر نژاد اگر به طور صحیح آموزش ببیند حتی اگر بتواند با حیوانات دیگر مانند دیگر همبازی شود.


 

نیازهای فعالیت در ماستیف تبتی


ماستیف تبتی به پیاده روی روزانه نیاز دارد. در هنگام پیاده روی دقت کنید که او را با قلاده کنترل کنید. شما باید مراقب باشید که عضلات ،  که عضلات، مفاصل و استخوانهای سگ در حال رشد نباید بیش از حد تحت استرس ناشی از فعالیت بدنی زیاد قرار گیرد.