تاریخچه سگ نژاد ژرمن شپرد:
ژرمن شپرد یکی از نژادهای اصیل آلمانی است که برای اولین بار در سال ۱۸۹۹ در تاریخ ثبت شده است.
این نژاد کارایی های مختلفی دارد از جمله گله داری، نگهبانی، راهنمای نابینایان، سگ خانواده، سگ جستجو و امداد گر!
طول عمر این نژاد از ۹ تا ۱۳ سال است.
همان طور که نام او نشان می دهد چوپان آلمانی از کشور آلمان منشا می گیرد.در قرن نوزدهم این نژاد توسط کاپیتان Max von Stephanitz که می خواست یک سگ با ویژگی هایی هم چون توانایی کار برای ارتش و پلیس داشته باشد به پرورش این نژاد پرداخت. نتیجه این شد یک سگ باهوش و تطبیق پذیر و مناسب این کار پدید امد.
این سگ سازگار و جذاب به زودی توجه دوستداران سگ در کشورهای دیگر را هم به خود جلب کرد. اولین چوپان‌المانی که به ایالات متحده وارد شد در سال 1906 بود و اولین چوپان آلمانی که در باشگاه سگ آمریکا ثبت شد در سال 1912 بود.
در جنگ جهانی اول محبوبیت این نژاد رو به رشد گذاشت زیرا بسیار به کمک سربازان آلمانی پرداخت.این سگ در تحویل مواد غذایی و سایر ضروریات در جنگ بسیار کمک کننده بود.
پس از جنگ این نژاد در فیلمRin Tin Tin بر محبوبیتش افزوده شد  و مخاطبان آمریکایی آن را بسیار دوست داشتند.برای یک دوره زمانی چوپان آلمانی محبوب ترین نژاد در ایالات متحده بود.
 
ظاهر سگ نژاد ژرمن شپرد:
 
ژرمن شپرد نر ۶۰ تا ۶۰ سانتی‌متر و ماده ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است و وزن این نژاد از ۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم متغیر است.
پوشش این نژاد دولایه است و محافظ بسیار خوبی برای بدنش است.
پوشش خارجی او نیز از موهای صاف متراکم تشکیل شده است.
رنگ پوشش ژرمن شپرد سیاه؛ سیاه و کرم؛ سیاه و قرمز؛ سیاه و نقره‌ای؛ سیاه و  برنزه؛ آبی؛ خاکستری؛ جگری؛ مشکی؛ و سفید می‌باشد. پوشش موهای ژرمن شپرد دو بار در سال ریزش شدید پیدا می کند و انقدر زیاد است که تحت عنوان “پشم ریز آلمانی” خوانده می شود.
وزن و اندازه استاندارد سگ ژرمن شپرد چقدر است؟
متوسط قد ژرمن شپرد نر از 60 تا 65 سانتی‌متر و قد ژرمن شپرد ماده از 55 تا 60 سانتی‌متر متغیر است. وزن ژرمن شپرد هم از 22 تا 40 کیلوگرم می‌باشد.
خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی سگ ژرمن شپرد چیست؟
سگ ژرمن شپرد دارای شخصت نسبتا منزوی و کناره‌گیری است. این سگ محتاط است و کمی زمان می‌برد تا دوست پیدا کند، اما وقتی با کسی دوست شد، به شدت وفادار خواهد بود. ژرمن شپرد در کنار خانواده‌اش نرم و آرام است، اما زمانی که تهدید می‌شود با قدرت برخورد می‌کند که همین ویژگی نگهبان بسیار خوبی از این سگ ساخته است. ژرمن شپرد سگ بسیار باهوشی است و در صورتی که به خوبی آموزش ببیند، تقریبا در انجام هر کاری توانمند خواهد بود. از باخبر کردن یک فرد ناشنوا به زنگ تلفن گرفته تا بوکشیدن و پیدا کردن فردی که زیر بهمن گیر افتاده است