گلدن رتریور

Golden Retriever

 

گروه ورزشی 

خصوصیت های اخلاقی:

باهوش، دوستانه، فداکار

قد: 58 تا 61 سانتی متر (نر)، 55 تا 57 سانتی متر (ماده)

وزن: 29 تا 34 کیلوگرم (نر)، 25 تا 29 کیلوگرم (ماده)

طول عمر: 10 تا 12 سال

گروه: ورزشی

تاریخچه

در اواخر قرن 19 میلادی فردی به نام لرد توید ماس , این نژاد را برای بازیابی شکار مرغابی در ملک شخصی خود در نزدیکی شهر ایورنس اسکاتلند پرورش داد.گاهی ازان  براي شکار ماهی در سواحل دریا و رودخانه ها نیز استفاده می شده است .

این نژاد در اوایل دهه 1900 براي اولین بار در مسابقاتی در انگلیس به نمایش گذاشته شد. امروزه این سگ داراي گستردگی وسیعیدر جهان بوده و علاوه بر شکار، به عنوان سگ راهنماي نابینایان، ردیاب دارو و مواد مخدر و نیز به عنوان سگ خانگیِ بسیار د وست داشتنی مورد استفاده قر گیرد.

  

نژاد مشابه لابرادور رتریور
وزن ۲۵ تا ۳۴ کیلوگرم
قد ۵۱ تا ۶۱ سانتی‌متر
قیمت ۴ تا ۱۵ میلیون تومان
رنگ طلایی روشن، طلایی تیره، کرم، طلایی
طول عمر ۱۰ تا ۱۲ سال
رنگ آنها از طلایی روشن تا طلایی تیره متغیر است. معمولا موها بسیار پر حجم و مقاوم در مقابل آب می‌باشند. رنگ‌های تمام سفید یا سفید سیاه در روی بدن نشان از ناخالصی حیوان است.
این دسته سگ‌ها با توجه به مهربانی زیادی که دارند و علاقه بسیارشان به انسان‌ها، به هیچ وجه نگهبان خوبی نیستند. بسیار باهوش و فرمان‌بردار بوده و با بچه‌ها رابطه فوق العاده‌ای برقرار می‌کنند. عاشق بازی کردن و وقت گذرانی با صاحبشان هستند و می‌توانند ساعت‌ها با او پیاده روی کنند.
خلق و خو و خصوصیات سگ گلدن رتریور

گلدن رتریورها بسیار قوی، باهوش و مهربان هستن. این نژاد سگ خیلی بازیگوش و مشتاق یادگیریه، بنابراین آموزش دادن به این سگ اصلا کار سختی نیست و اتفاقا باعث رضایتش هم می‌شه. با این حال، لازمه اصول کلی نگهداری از سگ رو بلد باشید تا همیشه سگی سالم و خوشحال داشته باشید

جالبه بدونید که در بسیاری از کشورها از این نژاد در نیروی پلیس و سرویس‌های خدماتی هم استفاده می‌شه.

علاوه بر این، سگ نژاد گلدن رابطه خیلی خوبی با بچه‌ها داره و با حیوانات دیگه و آدم‌ها خیلی زود دوست می‌شه و یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها به عنوان یک سگ خانوادگیه.

گفتیم که Golden Retriever از اول به منظور شکار، مخصوصا شکار پرنده‌ها به وجود اومدن و به همین دلیل هم سگ بسیار پرانرژی و فعالیه. این سگ به طور غریزی شناگر خیلی ماهری هم هست و خلاصه یه سگ ورزشکار و پرجنب و جوش به حساب می‌آد.

این سگ حتی در دوران بلوغ و بزرگسالی هم مثل بچگی‌هاش شیطون و بامزه است و به همین دلیل با این سگ هیچ وقت حوصله‌تون سر نمی‌ره!

نکته دیگه این که گلدن ها اهل پارس کردن نیستن و شاید به عنوان سگ نگهبان گزینه خوبی نباشن. با این حال، بسیاری از این سگ‌ها ورود یا نزدیک شدن غریبه‌ها رو به صاحبشون اطلاع می‌دن.

لابرادور رتریور که نژاد مشابه گلدن‌ها هستن، علاوه بر تفاوت اندکی که از لحاظ ظاهری با گلدن‌ها دارن، از لحاظ شخصیتی هم نسبت به اونا کمی پرانرژی‌تر هستن و نیاز به فعالیت روزانه‌ بیشتری دارند. اما از طرف دیگه، گلدن‌ها سگ‌های آروم‌تر و باهوش‌تری هستند.

goldenretriever

شرایط نگهداری نژاد گلدن

دیدیم که این نژاد سگ اساسا برای فعالیت‌های فضای باز به وجود آمدن. پس اگه عاشق کوهنوری، پیاده روی و طبیعت‌گردی و صد البته شنا هستید این سگ بهترین پایه و دوست برای شما خواهد بود.

سگ‌هایی اجتماعی و خانوادگی هستند و دوست دارن در کنار شما و دیگر اعضای خانواده زندگی کنن. برای این که گلدن شما همیشه خوشحال و سرحال باشه نباید ساعات طولانی تنها و در جای کم رفت و آمدی مثل حیاط نگهداری بشه. معمولا سگهای نژاد ژرمن، هاسکی، ماستیف، سرابی دوست دارن توی فضای باز زندگی کنن. اما اگه مجبورین گلدن رو توی حیاط یا بیرون خونه نگهداری کنین، بهتره با شرایط اون آشنا بشین. توی مقاله نگهداری سگ خارج از خانه به صورت کامل به بررسی شرایط نگهداری نژادهای مختلف سگ در فضای باز پرداختیم.

این سگ‌ها زیاد اهل پارس کردن نیستن، اما اگه برای مدت طولانی تنهاش بذاریداسترس و نگرانیشو با پارس کردن نشون می‌ده.


« نژاد چاوچاو

خانه